V življenju vseh staršev pride trenutek, ko je potrebno izbrati ime bebice. Ne, nisem noseča, le tema se mi zdi zanimiva. 😀 Kaj pravite na Rambo in Rambina? 😉
V razmislek …
Ste zadovoljni s svojim imenom? Če niste … ste zaradi tega jezni na starše?
Bi zamenjali svoje ime (ženske! tule mislim brez poroke)?
Ime je definitivno pomembno. Zakaj?
- Ker je vaša prodajna znamka! Madona sem naduvana zaradi šnelkursa, kako postati podjetnik 😆
- Ime je lahko vstopnica v luksuz, lahko pa tudi vstopnica v čuzo — odvisno na kateri strani ograje zapora ste raje 😆
- Ker zaznamuje otrokovo otroštvo vse do polnoletnosti — potem se lahko zgodi, da vaš otrok ugotovi, da bi vam najraje odtrgal glavo. 😀 Tega si absolutno ne želite na stara leta.
- Ker ste lahko nehote tarča posmeha, zbadljivk in osrednja oseba vicev.
- Ker smo ljudje (tudi otroci!) nesramni, kruti in se zelo radi smejemo na tuj račun, torej otrokov račun.
Pri izbiri imena je potrebno paziti na več lastnosti, npr. na dolžino, melodičnost, stopnjo zajebanosti črk, mednarodno težavnost izgovorjave (zapisovanja), pomen …
Primer: Zame bi bil najpomembnejši faktor pri odločitvi, ali lahko pet minut kličem otroka, ne da bi potem potrebovala 3 dni bolniške. V tem primeru bi bila pomembna dolžina imena, melodičnost in odmevnost. Otroci (tudi pri odraslih moških sem to lahko opazi!) namreč razvijejo selektivni sluh: na 20 metrov slišijo, če rečete “idi v bongelj” ali “temna votlina” ali “fak!“, a na razdalji manj kot meter ne slišijo “pridi sem!“. 😈
Dolžina imena
Je kritična, kadar se je potrebno veliko podpisovati. 😀
Kratko ime: Če želite, da vaš otrok postane znan (filmski) igralec, znan pevec ali celo profesor na faksu, mu dajte že v osnovi kratko ime, da mu ne bo treba roditi “odrskega” imena. Kratka imena so npr.: Črt, Jan, Nik, Urh, Eva, Ana, Kim, Pam …
Hm… pomislek. Ob kratkem imenu marsikdo pomisli na nepismenost. Le zakaj se je Vin Diesel podpisoval v z XXX? 😉
Dolgo ime: Do 10 črk je še ok. Če ima ime vašega otroka več kot 15 črk, ste sadist. Primer dolgih imen: Benjamin, Dagobert, Sebastijan, Peterpavel …
Melodičnost
Je še kako pomembna, če je vaše dete potepuško in vam zgasne vsakih pet minut.
Melodično ime vsebuje veliko samoglasnikov, lahko je kratko ali dolgo. Nemelodična imena vsemujejo zelo malo samoglasnikov, ali pa sploh ne. Na glas pokličite spodnja imena in takoj boste vedeli, kaj imam v mislih.
Melodična imena: Melita (dretje v stilu: mEEEELIIIIItAAAA), Bine (bIIIIIIInEEEEE), Zmago (zmAAAAgOOOOO).
Nemelodična imena: Urh (ja, kar vpijte UUUU-UUUrh, bodo mislili, da se vam je zmešalo), Črt (čRRRRRRt, bodo mislili, da vozite namišljen avto), Jan (jAAAA-AAAAn, se vam bodo drli nazaj NEEEEEE) …
Stopnja zajebanosti črk
Nekateri se nikoli ne naučijo pravilno pisati svojega imena samo zato, ker ima preveč nekih čudnih črk in nenavadnih kombinacij. Ta problem je bolj pogost pri priimkih.
Zajebana imena: Aida in Ajda, Damijan in Damjan, Sebastijan in Sebastjan, Žuža …
Mednarodna težavnost izgovorjave
Vse več (wannabe) “modernih” staršev se odloča za imena, ki ne vsebujejo šumnikov, čumnikov in žumnikov, da se lahko njihov otrok brez skrbi podpiše tudi v tujini.
Najmanj težav boste imeli s: Peter, Pavel, Jaka, Aleksander, Sara, Eva, Marija, Suzana …
Težave povzročajo: Špela, Jerneja, Mateja, Urh, Črt, Sašo, Aleš …
Iz prve roke lahko povem, da sem na letališčih Matedža 😆
S tem kriterijem se ne gre preveč obremenjevati, ker bomo sicer izgubili vsa krasna slovenska imena! 👿
Pomen
Pomen imena nikakor ne gre zanemariti. Preden date otroku eksotično ime, raje preverite, če to v drugem jeziku ne pomeni recimo kahle ali konjske riti. Mogoče celo greznice ali nore krave?
Previdni bodite tudi pri kombinaciji imena in priimka. Primer: če se pišete Nimam, ne poimenujte hčere Metka — Metka Nimam. Pri nekaterih kombinacijah pisna oblika še morda zgleda normalno, a ko jo izgovorite na glas, dobi drug pomen. Poskusite npr. z Matko Čreva (Ma-tko-čreva). Če pri tem še malce zakrilite z rokami, bo sogovornik dobil občutek, da so njegova čreva zmešana in bo hotel na bolniško.
Unisex, univerzalna in rešitev v sili
Mejbi vaša bejbi rabi ime in zdaj vas muči, kako optimalno izbrati ime, da ne bo prekratko in ne predolgo, da bo internacionalno, tisto s klicanjem pa boste tako ali tako rešili z vzdevkom.
Načrt A. Vašemu detetu dajte ime po znanem robotu (R2D2), po kakšnem protokolu (Ftp, Ssh), lahko pa enostavno izberete unikatno kombinacijo črk in številk (Hb34ZtF). V vsakem primeru bo vaš otrok zagotovo prepoznaven, kar pa je prva stopnička na poti do uspeha. Takšna imena so definitivno unisex in univerzalna. 😈
Načrt B. Če se vam zdi Načrt A preveč nečloveški, lahko otroka poimenujete po zelenjavi, začimbah, dišavnicah, cvetlicah, kamnih, pojmih … Jaz bi lahko bila Majaron. 😆 Ne mislite si, da so takšna poimenovanja redka. Dejansko obstajajo osebe z imeni kot so Rožmarin (Rosemary), Vrtnica (Rose), Lilija (Lily), Jantar (Amber).
Načrt C. Če bi radi svojemu otroku že ob rojstvu nakazali poslovno pot, je najboljše, da ga poimenujete po kakšni stvari iz poklica, ki ste ga detetu namenili. V tem primeru lahko izberite imena kot so Trobenta (dober za glasbo in gasilca), Strošek (dober za računovodske storitve ali zajedalstvo), Šrauf (dober za mehanične storitve in izterjavo dolgov), Štekdoza (dobra za električarstvo in kurtizanstvo) …
Izhod v sili. Elektronski obrazec za spremembo imena
Slovarček
- idi v bongelj – idi v ku***, pojdi v tisto ozko napravo za potešitev pohote; sorodno to mi gre na bongelj
- mi gre na bongelj – mi gre na ku***, se mi upira, mi je tečno
- temna votilna – piz** mat***, običajna kletvica nekoliko vulgarnejših osebkov
- zgasniti – pocvirnati, uiti, pobegniti
- štekdoza – el. vtičnica
Opa, ravno sem razmišljal, kam si izginila, se je posvetilo tvoje ime v GReaderju. 😀
Še kako se strinjam z mednarodno nekompatibilnostjo imen. Na Dunajskem letališču so mi na karto dali Sago namesto Sašo, avstrijska inštruktorica angleščine me 14 dni ni niti enkrat poklicala prav, če pa imaš še priimek Braz, nastanejo razne različice: Brez (to me bo celo leto bodlo na karti za vlak), Broz (bolnica), Bras, Fras, Graz…
Kako težko je prav prepisati osem črk? 😀
Drugače je pa isti problem z izbiranjem imen pri načrtovanju romana… Malce moraš pomisliti o značaju lika, o besedi, ki jo morebiti tvorijo začetnice (za hitmana je recimo super ime David Isaac Espinosa – jebeš, žid je:)
Če pa nikakor ne veš, kako dati pamžu ime, mu daj Renton. 😀
Izginila … v podzemlje programiranja 😀 Včeraj (danes) sem opravila svojo dnevno kvoto, zato sem za nagrado smela napisati objavo 😉 Sama sebi sem dovolila 😉 Gostojoča objava je naslednja 😀
Mednarodna kompatibilnost je problem, sicer je ne bi izpostavila 😀 Vseeno se mi zdi bedasto, če otroku ne daš imena s šumnikom samo zato, da bo nek uradnik na letališču v tujini lažje zapisal/prebral ime?! Prav zabavno mi je tujce podučevat, kako se izgovori Mateja 😉 Ponavadi je zraven polno smeha, kar je super za prebijanje internacionalnega ledu 😉
Ja, včasih je 8 črk res problem že pri čisto “navadnih” imenih. Karto bi prodajalcu/-ki nalimal na čelo in zahteval novo. Zamisli še, da bi bil Saša namesto Sašo in bi moral presenečenim ljudem razlagat, da je lahko Saša tudi moško ime 😀
V imenu se skriva marsikaj in pod določenimi imeni si predstavljamo določen tip/vrsto ljudi. Hehe, Espinosa 😀
Hm… če bi pisala kriminalko, bi izbrala naslednja imena: Tona Velika Pest — pretepač, Videk Mahedral — suhljati karate-kid, Silvija Brezoval — lepotica z dolgimi temno-rdečimi lasmi, Boštjan Svetal — družinski consiglieri, Vladek — stari ata z modrostjo Yode, Tibor Kracznickie — najeti hitman 😀
Ko bom velika in ko bom imela pamže, bodo Renton, Sparklja, Šraufcvenga in Kriptonit. Beat that, mommies! 😀
Če bi igral v porničih, bi se imenoval Stojko Žilavec.
@domovoj, 😆 Partnerica v filmu bi lahko bila Vulverina 😀
Ja, kombinacija imena in priimka je lahko zoprna zadeva. Slišal sem za punco, ki ji je ime Živa, piše se pa Groza. Mama je očitno ni preveč marala.
Torej, da rezimiram : Osebek z zajebanim imenom se nemelodično dere :lick:
Slutim generacijsko zaroto v poimenovanju , katere sem bil aktivna in pasivna žrtev.
@Sebastjan, ja, Živa Groza je klasika 😀 Ne da je mama ni marala, mogoče le ni pomislila na posledice.
@Neurovore, osebek z zajebanim imenom se težko napiše 😀 Kvaliteta in sozvočje v dretju je več ali manj le posledica števila samoglasnikov (ne glede na šumnike, rrrr-nike, zapornike, kh-nike) 😀
Sprintat in dat na vsak hladilnik v Sloveniji! 😆
Kje si našla Štekdozo in Metka Nimam heheh. Letalališča in vse kar leti mi že tako ni kaj preveč všeč.. Tandža? 😆 😆
Drugače sem pa več kot zadovoljna z imenom. Sicer bi morala bit Maja, pa so se sosedje hvalabogu prej odločili kako poimenovati svojo hčerko :mrgrin:
Zanimivo je, ko imata npr. dva prijatelja/kolega isto ime. Moj oče in njegov prijatelj imata istega. In tako kliče moj oče njega na stacionarca in se javi njegova mama (ja, doma še živi 😆 )
Mama: Prosim?
Moj oče (recimo mu Janez): Zdravo, Janez tu, bi lahko govoril z Janezom?
Mama: Ja.. kdo pa kliče?
Janez: Ja, Janez.
Mama: Aha, koga bi pa radi?
Janez: Ja, Janeza
Mama: Kdo bi ga rad?
In tako naprej.. 😀
Lep pozdrav iz eDnevnika…čisto mimogrede, meni je lepo ime za fanta Domen, za punčko pa Hanna ali z enojnim e-jem….čisto tako…
Vse dobro,
Sime
Ja… tole z enakimi imeni je pa tudi zoprna zadeva. Še dobro, da imajo moji prijatelji vzdevke… Nekoč smo na taborjenju imeli kar pet Mihatov… potem smo jih pa po vzdevkih klicali, ker drugače nisi vedel, kateri Miha se bo oglasil.
Pa ugotavljam še, da so nekatere kombinacije imen in priimkov zelo popularne. Franc Košir, recimo. Ne le, da je bil šef zdravstvene zavarovalnic, bil je še šef Carine, in to po smrti, pred tem je pa še pri Avsenikih pel in špilal. Kaj hočeš, ko pa imajo trije isto ime in priimek. Podobna stvar je še s kom. Pri nas v službi vsake toliko povprašamo vodjo kompresoristov, če bo komu popravil izgled, ker ima isto ime in priimek kot znani lepotni kirurg. Na britzofu sem pa že našel grob Martina Krpana…
Špicparkelj 🙂
Potem te otrok že v vstopu osnovne šole zadavi 😀
Ali pa bodi japonec, daj mu ime “Honda” “Yamaha” “Kawasaki” =) Ziher bo ponosen, ker nosi ime prepoznavne firme 😀
Drgač pa odpreš koledar slovenskih imen in si enega izbereš 😉
Jaz sem svojemu cucku dala ime Črt. Sicer ni ravno melodično ime, se ga pa v jezi da odlično zasikat skozi zobe. Pali na celi črti 😈
Po tanovem pa se mi je v brlog naselil še človek s tem imenom. Prve dni so me v službi malce debelo gledali, ko sem se javila Črtu na telefon.
Zdaj sem se navadila da spredaj dodam človek Črt ali pes Črt, da ne pobiram oči po celi pisarni. :angel:
Zanimivo!
Lp, Skoraj Živ
Zanimiva obdelava imen. Nisem nikoli tako globoko razmišljal, čeprav sem pri izboru imena vsaj malo razmislil. Vsaj toliko, da iz imena ne pridejo kakšne čudne kombinacije. Upam, da bo hčerki ime všeč 😉 S svojim pa lahko rečem, da sem zadovoljen, čeprav je bilo teh imen včasih manj, a danes poznam kar 4 soimenjake in potem se na kakšnih zabavah vsi naenkrat obračamo 😀
lep pozdravček!
Se popolnoma strinjam, da je izbira otrokovega imena ‘resna’ stvar. Ker delam v vrtcu verjemite, da mnogokrat slišim neverjetno ime. Da koga ne užalim, imen ne bom izpostavljala, bi pa le želela opozoriti bodoče straše, da o imenu otroka dobro in zrelo premislijo. Tudi modna imena imajo svoj rok trajanja!
Tudi midva že imava izbrano ime! Zanimivo, nevsakdanje, a hkrati lepo in ‘nepopačeno’! 😉
manja
jaz sem preučevanja imen resno lotila dobrih enajst let nazaj. Ko sem se odločala, ali bom rodila Janjo ali Žiga. No, na svet je prijokal Zmagovalec (Sigmund,hehe). Sama sem pa vse bolj podobna mami medvedki (ursus). najbližji muc pa je kar Muc, da ni nepotrebnega dretja, mijavkanja in cviljenja, če mu kdo stopi na rep.
Sparkovje, odličen prispevek! Kot prvo me je nasmejal, kot drugo pa je še kako resničen. Jaz sem recimo Aleš in v tujini vedno znova postanem Ales, kar je pravzaprav razumljivo, ker pa nočem biti Aleš, se rad predstavim kot Alex (tudi na facebooku).
Kot drugo, bi rad prilepil tale link, kot dokaz kakšna butasta imena dajejo starši. Primer imena s katerim je bil njihov sin vsekakor celo življenje zaznamovan kot samovšečnež:
http://volkec.blog.siol.net/2007/09/04/i-kot-ime/
Kot zadnje pa me zanima kako da postaneš ti v tujini Matdeža. Kar ni mi jasno no, kako se lahko tako zmotijo, saj Mateja vendar nima črk s strešico…
Volk, saj se ne “zmotijo”, Mateja je napisano še vedno Mateja, le črko “j” ponavadi izgovarjajo kot “dž”, npr. Joe (Džo), Kilimanjaro (Kilimandžaro) ipd 😀 In potem sem jaz pač … Matedža 😀 No, saj stvari se spreminjajo in tudi Angleži, Avstralci in Američani vedno pogosteje že v prvo zadenejo pravo izgovorjavo mojega imena 😉
Narcis 😆 Ta je huda 😆
LOL :p :p